Barrel Inn Fell Race 2013 Results

Eyam Carnival 2013 - Tuesday August 27th      
Barrel Inn Fell Race   Overall Results        
Overall Category
Race No. Name Cat. Time Position Position Club
798 Robert Little M 00:41:32 1 1 Dark Peak
807 Joel Stevens M 00:43:04 2 2  
810 Simon Patton M40 00:44:24 3 1 Dark Peak
819 Martin Dawson M 00:44:55 4 3 North Derbyshire R.C.
716 Jon Hargreaves M 00:45:42 5 4  
791 Richard James M 00:45:50 6 5 CGCC
787 John Boyle M40 00:46:03 7 2 Dark Peak
815 Edward James M 00:46:12 8 6 Belper Harriers
818 Michael Geogliegan M 00:46:21 9 7 North Derbyshire R.C.
711 Matt Litchfield M 00:46:43 10 8 HolmePierrepoint RC
730 Chris Jackson M 00:46:54 11 9 Glossopdale Harriers
750 Tony Robson M 00:47:31 12 10 Pennine
822 Michael O'Grady M40 00:47:42 13 3  
758 Colin Lynch M40 00:48:00 14 4 Totley A.C.
779 Paul Vincent Stuart M40 00:48:07 15 5 Steel City Striders
759 Richard Snowden M40 00:48:22 16 6 Totley A.C.
827 Austin Frost M40 00:48:44 17 7 Dark Peak
705 Javier A Ruiz M 00:48:51 18 11 Tri.Net
718 Laura Allen W 00:48:53 19 1 Totley A.C.
837 Peter Davies M 00:49:01 20 12  
790 James Cox M 00:49:12 21 13  
733 Caitlin Rice W 00:49:37 22 2 Glossopdale Harriers
754 Paul Lydon M40 00:49:48 23 8 Totley A.C.
702 James Hartwright M 00:49:56 24 14  
752 Richard Hyde M40 00:50:01 25 9 Erewash Valley R.C.
755 Greg Rimmer M50 00:50:10 26 1 Dark Peak
766 Steve Sanders M40 00:50:20 27 10 Penistone
725 Richard Howcroft M40 00:50:29 28 11 Kimberworth Striders
825 Andrew Davies M40 00:50:34 29 12 Steel City Striders
794 Chris Martin M 00:50:50 30 15 Fat Boys R.C.
703 Keith G Holmes M50 00:51:21 31 2 Dark Peak
824 Ian Haigh M40 00:51:26 32 13 Southwell RC
840 Mario Rocchelli M 00:51:34 33 16 Long Eaton RC
743 Claire Aspinall W 00:51:41 34 3 Pennine
714 Mick Archer M40 00:52:09 35 14  
760 Jon Osborne M 00:52:10 36 17  
808 Reg Cooper M50 00:52:13 37 3  
788 Russell Stevenson M 00:52:30 38 18 Steel City Striders
792 Jenny Featherstone W 00:52:31 39 4 Totley A.C.
710 Lee Grant M40 00:52:45 40 15 Goyt Valley Striders
816 Sean Ollier M 00:52:49 41 19 Belper Harriers
765 Michael Timm M40 00:52:53 42 16 Steel City Striders
826 Phil Howson M40 00:53:00 43 17 Steel City Striders
836 David Kelly M 00:53:05 44 20  
763 Gavin Williams M50 00:53:10 45 4 Dark Peak
744 Andrew Moore M50 00:53:17 46 5 Dark Peak
785 Simon Brister M60 00:53:31 47 1 Matlock A.C.
749 Alec Hartley M 00:53:33 48 21 CGCC
809 Mark Halsey M 00:53:38 49 22 Buxton A.C.
834 Ian Stinson M40 00:53:48 50 18 Steel City Striders
853 Rob Moore M40 00:53:59 51 19 Dark Peak
842 Alan Maplethorpe M50 00:54:02 52 6 Long Eaton RC
806 Willy Kitchen M40 00:54:17 53 20  
742 Andrew Reid M 00:54:20 54 23 Porter Valley Plodders
814 Tom Bassindale M 00:54:27 55 24  
726 Michael Bourne M40 00:54:30 56 21 Dark Peak
831 Mark Elwis M40 00:54:33 57 22  
770 Holly Martin W 00:54:42 58 5 Pennine
828 Neil Oxley M60 00:54:47 59 2  
848 Graham Barnes M50 00:54:56 60 7  
829 Steve Aspey M50 00:55:13 61 8  
713 David Wass M40 00:55:23 62 23 Worksop Harriers
732 Nick Ham M50 00:55:29 63 9 Stockport Harriers
813 Kenny Turner M50 00:55:32 64 10 Dark Peak
789 Neale Vanstone M40 00:55:36 65 24 Fat Boys R.C.
753 Jennie Spillane W 00:55:37 66 6 Spa Striders
773 Kirsty Bryan Jones W40 00:55:42 67 1 Dark Peak
845 Mike Gilbert M50 00:56:06 68 11  
781 Steve Bennet M50 00:56:09 69 12 North Derbyshire R.C.
727 David Beerling M40 00:56:13 70 25 Dark Peak
774 Bob Grocutt M50 00:56:40 71 13  
804 Vanessa Durkin W 00:56:48 72 7 Totley A.C.
756 Jenny Caddick W40 00:56:55 73 2 Dark Peak
707 Paul Darley M 00:57:02 74 25  
731 Neil McGraw M40 00:57:06 75 26 Glossopdale Harriers
797 John Gorman M60 00:57:09 76 3 North Derbyshire R.C.
704 Kristina F Molnar W 00:57:10 77 8 Tri.Net
729 Patrick Corrigan M60 00:57:23 78 4 Totley A.C.
803 Jane Crowson W50 00:57:32 79 1 Dark Peak
709 Trevor Stevens M50 00:57:38 80 14  
739 Peter Bailey M50 00:57:42 81 15 Buxton A.C.
712 Kevin Megson M50 00:57:44 82 16  
796 Dave Patrick M40 00:57:46 83 27 Ashbourne
849 Andy Pritchard M40 00:57:47 84 28
846 Neil Hindle M50 00:58:01 85 17 FRA
769 Simon Hutchinson M40 00:58:32 86 29  
762 Pat Goodall W50 00:58:34 87 2 Totley A.C.
745 Carla Gibbons W 00:58:38 88 9 Totley A.C.
722 Emma Dent W40 00:58:41 89 3 Totley A.C.
851 Kevin Rowles M50 00:59:28 90 18 Killamarsh Kestrels
723 Anne Hegarty W50 00:59:37 91 3 Totley A.C.
799 Martin Brown M 00:59:49 92 26 North Derbyshire R.C.
855 Ben Robson M40 00:59:55 93 30 Dark Peak
802 Tim Nixon M50 01:00:03 94 19 Dark Peak
844 Trevor Milner M50 01:00:38 95 20 Dark Peak
719 Paul Bowerbank M50 01:00:45 96 21 Totley A.C.
800 Bill Sheppard M50 01:00:52 97 22 Long Eaton RC
771 Katherine Harvey W50 01:01:03 98 4 Pennine
805 Jeremy Windsor M40 01:01:05 99 31  
761 Jeremy Brayshaw M60 01:01:12 100 5 Totley A.C.
821 Bob Gardner M50 01:01:17 101 23 North Derbyshire R.C.
801 Catherine Rowe W50 01:01:18 102 5 Long Eaton RC
721 Richard Durkin M40 01:01:29 103 32 Totley A.C.
740 Stephen Boylan M40 01:01:37 104 33  
782 Ian Wolfendale M50 01:01:39 105 24 Pennine
841 Jeff Taylor M50 01:01:42 106 25 Handsworth Roadhogs
728 Andy Neath M40 01:01:56 107 34  
780 Robin Fletcher M60 01:02:06 108 6 North Derbyshire R.C.
852 Aaron Pritzlaff M 01:02:32 109 27  
720 Rachel Wright W40 01:02:35 110 4  
839 Mark McKay M 01:02:45 111 28  
772 Elaine Fleuriot W40 01:02:58 112 5 Pennine
838 John Ostorvskis M40 01:03:06 113 35 Fat Boys R.C.
768 Richard Hopkinson M60 01:03:16 114 7 Dark Peak
830 Catriona Neath W 01:03:18 115 10  
738 Jon Heathfield M50 01:03:21 116 26 Dark Peak
706 Kieran Hickey M50 01:03:44 117 27 Totley A.C.
777 David Arundale M50 01:04:00 118 28 Dark Peak
817 Peter Stubbington M50 01:04:02 119 29 Buxton A.C.
775 Gina Granger W40 01:04:04 120 6 Southwell RC
854 R Ferguson M40 01:04:14 121 36 Long Eaton RC
757 Andy Lees M40 01:04:17 122 37 North Derbyshire R.C.
793 Becci Sampson W 01:04:31 123 11  
784 Yvonne Twelvetree W60 01:05:09 124 1 Totley A.C.
734 Colin Bostock M50 01:05:13 125 30 Long Eaton RC
746 Damian Cowlishaw M50 01:05:33 126 31 Long Eaton RC
748 Carol Beattie W50 01:05:53 127 6 Steel City Striders
847 Linda Edmonson W50 01:06:04 128 7 Wrekin Road Runners
717 Raymond Migocz M60 01:06:30 129 8  
795 Tamsin Brooks W40 01:06:47 130 7  
783 Jim Titterton M60 01:07:22 131 9 Wingerworth Wobblers
778 Mike Arundale M60 01:07:36 132 10 Dark Peak
850 Maurice West M60 01:07:47 133 11 Dark Peak
741 Chris Bent W60 01:07:58 134 2 Buxton A.C.
820 Geoff Andrew M50 01:07:59 135 32  
786 Helen Young W40 01:08:02 136 8 Totley A.C.
724 Adele Morris W40 01:08:20 137 9 Totley A.C.
700 Judy Tocher W50 01:08:35 138 8 Totley A.C.
701 Caryl Hartwright W60 01:08:46 139 3 Totley A.C.
843 Fliss Milner W40 01:08:55 140 10 Dark Peak
835 Peter Sturgess M50 01:09:02 141 33 Long Eaton RC
767 Lynda Howard W50 01:09:51 142 9 Tideswell RC
708 Steve Terry M60 01:10:08 143 12 Totley A.C.
747 Steve Rothberg M40 01:10:11 144 38  
833 Fran Haddock W 01:12:06 145 12  
715 Naomi Morrison W40 01:12:09 146 11 Smiley Paces
832 Jane Harriman W50 01:12:29 147 10 Totley A.C.
737 Maggie Spencer W40 01:12:36 148 12  
823 Diane Clewes W50 01:13:51 149 11 Totley A.C.
736 Harriet Eisner W40 01:15:36 150 13 Totley A.C.
776 Wendy Driver W40 01:15:54 151 14  
735 Peter Spencer M60 01:17:31 152 13 Milltown Milers
811 Helen Terry W 01:17:48 153 13 GadeValley Harriers
812 Andrew Terry M 01:17:49 154 29 Gade Valley Harriers
751 Karen Hodgson W50 01:19:45 155 12 Erewash Valley R.C.
764 Debbie Marshall W50 01:27:46 156 13 Totley A.C.