Barrel Inn Fell Race 2014 - Tuesday August 26th

Individual Results

Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
835 Tom Saville M 00:40:53 1 1 Dark Peak
951 Steve Franklin M 00:42:23 2 2 Totley A.C.
902 Stewart Gregory M40 00:42:49 3 1 Holme Pierrepont R.C.
508 Dave Sprot M 00:43:16 4 3
899 Paul Butcher M50 00:43:20 5 1 Southwell R. C.
523 Martin Dawson M 00:43:40 6 4 North Derbyshire R.C.
519 Clive Fitzpatrick M40 00:44:10 7 2 Stockport
514 Dave Lund M 00:44:11 8 5 Dark Peak
891 Jonny Wilson M 00:44:13 9 6 Fat Boys R.C.
960 Tom Bush M 00:44:25 10 7 Altringham and District
817 Anthony Hatchard M 00:44:58 11 8 Exmouth Harriers
838 Jim Semmelroth M 00:45:48 12 9 Southwell R. C.
883 Bryan Lomas M40 00:46:04 13 3 Congleton Harriers
906 Bill Edwards M40 00:46:38 14 4
959 Tony Robson M 00:46:43 15 10 Pennine
892 Michael O'Grady M40 00:46:44 16 5 Steel City Striders
901 Chris Jackson M 00:46:47 17 11 Glossopdale Harriers
849 Craig Horsburgh M 00:46:51 18 12 Orion Harriers
893 Andrew Davies M40 00:47:00 19 6 Steel City Striders
837 Paul Woolhouse M40 00:47:08 20 7 Southwell R. C.
927 Simon D Dixon M40 00:47:27 21 8 Dark Peak
922 Tom Peel M 00:47:56 22 13 Fat Boys R.C.
920 James Hynes M40 00:48:02 23 9
881 Anthony Whitehouse M60 00:48:06 24 1 Totley A.C.
839 Richard Snowden M40 00:48:29 25 10 Totley A.C.
850 Dave Brock M50 00:48:50 26 2 Orion Harriers
815 James Cox M 00:48:55 27 14 F.R.A.
937 James Lawrence Fulson M 00:49:01 28 15 C.G.C.C.
525 Phil Applegate M 00:49:11 29 16
950 Ian Warhurst M50 00:49:41 30 3 Pennine
834 Kev Saville M40 00:49:46 31 11
913 Jon Osborne M 00:49:47 32 17
516 Paul Stuart M40 00:50:12 33 12 Steel City Striders
917 Zoe Procter W 00:50:17 34 1 Pennine
864 Greg Rimmer M50 00:50:19 35 4 Dark Peak
898 Richard Hyde M50 00:50:20 36 5 Erewash Valley R.C.
842 Andy Barnett M50 00:50:24 37 6 Dark Peak
805 Simon Conroy M40 00:50:32 38 13 Dark Peak
524 Richard Baybutt M 00:51:03 39 18
872 Ian Charlesworth M50 00:51:05 40 7 Penistone
840 Trevor Watson M50 00:51:09 41 8 Steel City Striders
946 Andy Hartley M50 00:51:16 42 9 Fat Boys R.C.
816 Keith Holmes M60 00:51:27 43 2 Dark Peak
863 Wayne Smithurst M40 00:51:29 44 14 Ripley
942 Dave Halford M40 00:51:34 45 15
848 Mick Archer M40 00:51:37 46 16 Dark Peak
936 Mark Elwis M50 00:51:46 47 10
894 Alec Hartley M 00:51:49 48 19 C.G.C.C.
865 Andy Buck M50 00:51:57 49 11 Steel City Striders
515 David Perkins M 00:51:57 49 20 Steel City Striders
939 Paul Lydon M40 00:52:55 51 17 Totley A.C.
938 Nick Hamilton M 00:53:00 52 21 C.G.C.C.
941 Charles Dunning M40 00:53:14 53 18
944 Reg Cooper M50 00:53:17 54 12
882 Rob Willis M40 00:53:23 55 19 Totley A.C.
884 Richard Bouglas M 00:53:24 56 22 Buxton A.C.
871 Stephen Larkin M 00:53:25 57 23
858 Andrew Reid M 00:53:34 58 24 Porter Valley Plodders
511 Willy Kitchen M40 00:53:38 59 20 Dark Peak
855 Stephen Plant M40 00:53:41 60 21
503 Chris Wales M 00:53:43 61 25 Southwell R. C.
953 John Mcmullarn M50 00:53:54 62 13 Fat Boys R.C.
513 Stewart Kemp M60 00:54:00 63 3 Dark Peak
878 Simon Wiles M40 00:54:04 64 22 Steel City Striders
866 Michael Bourne M40 00:54:25 65 23 Dark Peak
859 Carla Gibbons W 00:54:48 66 2 Totley A.C.
845 Philip Kelly M40 00:54:56 67 24 Totley A.C.
502 Mike Gilbert M50 00:55:07 68 14
914 Mark Innes M 00:55:10 69 26
512 Phil Howson M40 00:55:28 70 25 Steel City Striders
921 Lewis Ashton M40 00:55:35 71 26 Dark Peak
880 Kevin Mottram M40 00:55:39 72 27 Buxton A.C.
860 Peter Grover M50 00:55:47 73 15
919 Graham Barnes M50 00:55:54 74 16
830 Nick Ham M50 00:55:57 75 17 Glossopdale Harriers
520 Chris Jordan M 00:55:58 76 27 Belper Harriers
926 John Ostrovisk M50 00:56:13 77 18 Fat Boys R.C.
889 Mark Hughes M 00:56:14 78 28
925 Neale Vanstone M40 00:56:15 79 28 Fat Boys R.C.
916 John Richardson M40 00:56:36 80 29 Handsworth Roadhogs
900 Elizabeth Kooper W40 00:56:40 81 1
955 Chris Horsfall M50 00:56:41 82 19 Handsworth Roadhogs
814 Alfie Bailey M 00:56:45 83 29 Buxton A.C.
956 Mark Rogers M40 00:56:46 84 30 Staffordshire A.C.
820 Trevor Milner M50 00:56:50 85 20 Dark Peak
885 Jo Bednall W40 00:56:59 86 2 Buxton A.C.
813 Peter Bailey M50 00:57:02 87 21 Buxton A.C.
930 Stephen Moss M40 00:57:08 88 31
945 Simon Davis M 00:57:15 89 30
509 Martin Brown M40 00:57:21 90 32 North Derbyshire R.C.
822 Clare Howarth W 00:57:34 91 3 Totley A.C.
522 Andy Pritchard M40 00:57:54 92 33
952 Tom Pape M 00:57:57 93 31
856 Will Day M40 00:58:02 94 34 Dark Peak
923 Al Peel M50 00:58:05 95 22 Fat Boys R.C.
875 Brent Lindsay M50 00:58:06 96 23 Penistone
868 John Rawlinson M40 00:58:10 97 35 Steel City Striders
809 Pat Goodall W50 00:58:12 98 1 Totley A.C.
504 Ben Robson M50 00:58:19 99 24 Dark Peak
803 Tim Shiles M40 00:58:21 100 36 Totley A.C.
518 Tim Nixon M50 00:58:30 101 25 Dark Peak
506 Matt Killingly M40 00:58:36 102 37 Fat Boys R.C.
847 J G Fletcher M40 00:58:39 103 38
895 Elizabeth Bridges W40 00:58:43 104 3 Erewash Valley R.C.
933 Judith Havenhand W40 00:59:19 105 4
853 John Houghton M40 00:59:22 106 39 Stilton Striders
948 Paul Bowerbank M50 00:59:34 107 26 Totley A.C.
507 Sarah Crisp W 00:59:52 108 4 Totley A.C.
851 Stephen Boylan M40 01:00:08 109 40
861 Frank Golden M40 01:00:31 110 41 Buxton A.C.
510 Bob Gardner M50 01:00:39 111 27 North Derbyshire R.C.
844 Simon Walkden M40 01:00:47 112 42 Totley A.C.
857 Jane Wilson W40 01:00:50 113 5
526 David Lucas M60 01:00:51 114 4
943 Despina Berdeni W 01:00:52 115 5 Totley A.C.
811 Emily Sanders W50 01:00:53 116 2 Ashbourne R.C.
818 Richard Goff M 01:01:02 117 32 Buxton A.C.
890 Maija Kozlova W 01:01:04 118 6
846 John Franklin M60 01:01:18 119 5 Porter Valley Plodders
501 Darren Joseph Bristow M40 01:01:30 120 43
915 Mike Richardson M50 01:02:02 121 28
928 Andrea Callagham W40 01:02:05 122 6
825 John Youle M50 01:02:06 123 29
957 Andrew Lewis M40 01:02:41 124 44
958 Rachel Wright W 01:02:45 125 7
887 Carsten Coles M 01:02:45 125 33
810 Jeremy Brayshaw M60 01:02:49 127 6 Totley A.C.
896 Rachel Mclardie W 01:02:52 128 8 Erewash Valley R.C.
931 Andrew Terry M 01:03:09 129 34 Gade Valley Harriers
867 Chris Bagley M50 01:03:17 130 30
802 Yvonne Twelvetree W60 01:03:29 131 1 Totley A.C.
908 Alan Ashforth M60 01:03:40 132 7 Handsworth Roadhogs
947 Dale Peakall M40 01:03:56 133 45
828 Kieran Hickey M60 01:04:42 134 8 Totley A.C.
843 Mandy Smith W40 01:04:50 135 7
841 Richard Howcroft M40 01:04:50 135 46 Kimberworth Striders
819 Raymond Micogz M60 01:04:54 137 9
954 Andrew Sear-Bligh M40 01:04:58 138 47
886 Lizzy Davison W40 01:05:01 139 8 Totley A.C.
912 David Arundale M60 01:05:08 140 10 Dark Peak
903 Louise Goodhill W40 01:05:10 141 9 Totley A.C.
873 Lucy Stephenson W 01:05:19 142 9 Buxton A.C.
821 Fliss Milner W50 01:05:25 143 3 Dark Peak
852 Jon Heathfield M50 01:05:26 144 31 Dark Peak
827 Caryl Hartwright W60 01:05:33 145 2 Totley A.C.
836 Richard Hopkinson M60 01:05:37 146 11
940 Mark Yates M 01:05:44 147 35 Totley A.C.
907 Anne Beresford W40 01:05:49 148 10 Penistone
877 Elizabeth Nocton W 01:06:15 149 10 Buxton A.C.
804 Corin Leach W 01:06:18 150 11 Totley A.C.
879 Robert Bryant M60 01:06:19 151 12
909 Cressida Pearce W50 01:06:20 152 4 Totley A.C.
824 Carol Beattie W60 01:06:52 153 3 Steel City Striders
854 Gavin Mason M 1:06:55 154 36
833 Richard Cross M40 1:07:05 155 48
876 Helen Brunt W 1:07:28 156 12 Buxton A.C.
870 Mandy Moore W50 1:07:34 157 5 Totley A.C.
934 Alison Delight W40 1:07:37 158 11
911 Mike Arundale M60 1:08:01 159 13 Dark Peak
874 Simon Ward M50 1:08:21 160 32
935 Frazer Johnson M40 1:08:28 161 49
905 Roz Massey W 1:08:52 162 13
521 Joanna Boltt W 1:09:24 163 14
812 Frances Goodall W 1:09:26 164 15 Totley A.C.
862 Beverley Golden W 1:09:41 165 16 Buxton A.C.
806 Kim Russon W40 1:09:43 166 12 Totley A.C.
801 Harriet Eisner W50 1:09:59 167 6 Totley A.C.
924 Dorothy R Gray W60 1:10:14 168 4 Totley A.C.
949 Matt Glossop M50 1:10:21 169 33 Fat Boys R.C.
929 Vicky Moss W40 1:10:38 170 13
517 Thelma Pickard M50 1:11:03 171 34
829 Maggie Spencer W40 1:11:06 172 14
826 Diane Clewes W50 1:11:38 173 7 Totley A.C.
904 Deborah Stephenson W50 1:11:51 174 8 Fell Runners Association
505 Aisling Spain W 1:13:24 175 17 Totley A.C.
888 Naomi Dawn Rabin W 1:14:04 176 18
869 Andy Porter M40 1:14:26 177 50
897 Karen Hodgson W50 1:17:58 178 9 Erewash Valley R.C.
831 Rachel Edge W 1:23:24 179 19
832 Caroline Edge W 1:23:26 180 20
807 Debbie Marshall W50 1:25:05 181 10 Totley A.C.
910 Barrie Tribe M60 1:25:52 182 14 Tadley Runners
527 Dennis Middleton M60 D.N.F.
918 Sarah Eynon W D.N.F.