Barrel Inn Fell Race 2016 - Tuesday August 30th

Individual Results

Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
80 Stuart Bond M 0:40:52 1 1 Dark Peak
97 Robert Donald M 0:42:53 2 2 Shelton Striders
91 David Lund M 0:43:28 3 3 Dark Peak
68 Alex Hinchcliffe M 0:44:09 4 4 Helm Hill
136 Jake Lane M 0:44:20 5 5
70 Nicholas Barber M 0:44:33 6 6 Pennine F.R.
164 Aiden Linskill M 0:44:42 7 7 Totley A.C.
54 Nathan Brickman M 0:44:59 8 8 Belper Harriers
63 Matty Brennan M 0:45:15 9 9 Erewash Valley R.C.
23 Sam Mellor M 0:45:22 10 10 Totley A.C.
51 Jordan Street M 0:45:49 11 11 Clowne Road Runners
116 Austin Frost M40 0:46:01 12 1 Dark Peak
24 Lyndon Cooper M 0:46:12 13 12
84 Ian Ridgeway M 0:46:44 14 13
150 Jonny Wilson M40 0:47:05 15 2 Fat Boys R.C.
146 Andrew Davies M40 0:47:10 16 3 Steel City Striders
156 Matthew Sedgewick M40 0:47:11 17 4 Totley A.C.
92 Marcel Darling M40 0:47:23 18 5 Shelton Striders
119 Bart Shaw M 0:48:00 19 14 Totley A.C.
76 Steve Brennan M50 0:48:10 20 1 Melborne Midday Milers
96 Bryan Lomas M40 0:48:25 21 6 Congleton Harriers
40 Sam Needham M 0:48:49 22 15 Steel City Striders
125 Rob Owen M50 0:48:55 23 2 Totley A.C.
69 Hazel Tant W 0:49:03 24 1 Totley A.C.
60 Anthony Whitehouse M60 0:49:04 25 1 Totley A.C.
2 Simon Conroy M40 0:49:37 26 7 Dark Peak
122 Paul Stuart M40 0:49:41 27 8 Steel City Striders
110 Karl Webster M40 0:49:56 28 9 Matlock A.C.
7 Mark Elwis M50 0:50:01 29 3
113 Andrew Hunter M40 0:50:41 30 10 Beeston A.C.
62 Matt Jackson M 0:50:53 31 16 North Derbyshire R.C.
141 Andrew Watson M40 0:51:05 32 11 Erewash Valley R.C.
144 Steve Larkin M40 0:51:26 33 12
13 Mark Goodison M50 0:51:29 34 4 Totley A.C.
74 Andrew Reid M 0:52:12 35 17 Porter Valley Plodders
36 Colin Lynch M40 0:52:20 36 13 Totley A.C.
128 Zoe Procter W 0:52:20 36 2 Pennine F.R.
46 Andy Paisley M40 0:52:22 38 14 Belper Harriers
31 Jon Sanderson M40 0:52:23 39 15 Totley A.C.
18 Chris Wales M 0:52:27 40 18 Southwell R.C.
176 Jamey Eaton M 0:52:42 41 19
102 Andrew Fox M60 0:52:48 42 2
140 Stu Holliday M40 0:53:02 43 16 Chorlton Runners
17 Andy Buck M50 0:53:13 44 5 Steel City Striders
114 David Broadbent M40 0:53:33 45 17 Beeston Ac
81 Carl Bedson M40 0:53:41 46 18 Glossopdale
135 Bethan Gay W 0:53:56 47 3 U.O.S.A.C.
49 Martin Dowson M50 0:54:05 48 6 Wirksworth R.C.
165 Steve Aspey M50 0:54:15 49 7
37 Ian Warhurst M50 0:54:18 50 8 Pennine F.R.
162 Andy Hartley M50 0:54:22 51 9 Fat Boys R.C.
3 Peter Bailey M50 0:54:27 52 10 Buxton A.C.
22 Tim Jayes M40 0:54:31 53 19 Kimberley Striders
85 Joseph Buckman M 0:54:34 54 20 Steel City Striders
149 Jo Bednall W50 0:54:42 55 1 Buxton A.C.
72 Stephen Plant M40 0:54:44 56 20
50 Nick Burns M40 0:54:47 57 21 Steel City Striders
109 Andrew Hill M 0:54:56 58 21
55 Michael Squires M40 0:55:20 59 22 Steel City Striders
77 Andy Virgin M40 0:55:28 60 23 Handsworth Roadhogs
154 Paul Darley M 0:55:48 61 22
163 Neil Oxley M60 0:55:53 62 3
124 Lucy Broom W40 0:56:00 63 1 Steel City Striders
95 Craig Ward M40 0:56:05 64 24 Danum Harriers
142 Rob Moore M40 0:56:22 65 25 Dark Peak
171 Ian Stanson M40 0:56:28 66 26 Steel City Striders
169 Francesca Rooker W 0:56:34 67 4
145 Steward Kemp M60 0:56:36 68 4 Dark Peak
99 Rob Willis M40 0:56:45 69 27 Totley A.C.
157 Kevin Rowles M50 0:57:04 70 11 Killamarsh Kestrels
104 Kevin Mottram M40 0:57:07 71 28 Buxton A.C.
26 Pat Goodall W60 0:57:08 72 1 Totley A.C.
143 Graham Barnes M60 0:57:18 73 5
126 Nick Bates M50 0:57:32 74 12
48 Sara Hamblin W 0:57:37 75 5 Totley A.C.
166 Ali Iredale W 0:57:53 76 6 Totley A.C.
159 Phil Howson M40 0:58:00 77 29 Steel City Striders
108 Alan Jack M40 0:58:03 78 30
25 Geoff Cooper M40 0:58:05 79 31 Ripley R.C.
71 Ant Harris M40 0:58:11 80 32 Fat Boys R.C.
45 Rebecca Lineker W 0:58:15 81 7 Ripley R.C.
94 Malscolm Busfield M40 0:58:21 82 33 Ashbourne R.C.
65 Alex Arblaster M 0:58:34 83 23 Steel City Striders
170 Stuart Rooker M 0:58:58 84 24
27 Jenny Armstrong W 0:59:04 85 8 Totley A.C.
106 Mike Gilbert M50 0:59:07 86 13
21 Sam Coulby M 0:59:18 87 25
6 Andy Green M50 0:59:30 88 14 Steel City Striders
41 Deborah Lodge W40 0:59:33 89 2 Totley A.C.
167 Ian Ankers M60 0:59:35 90 6 Staffordshire Moorlands A.C.
75 Richard Bulmer M40 0:59:49 91 34 Totley A.C.
59 Tania Wilson W50 1:00:02 92 2 Buxton A.C.
148 Oliver Brocklehurst M 1:00:05 93 26 Buxton A.C.
127 David Gould M60 1:00:14 94 7 Mercia F.R.
87 Andrew Bragg M40 1:00:21 95 35 Totley A.C.
134 Joseph Allan Wall M50 1:00:32 96 15
19 Andrew Lewis M50 1:00:43 97 16 Handsworth Roadhogs
67 Matt Baker M 1:00:51 98 27 Ripley R.C.
9 Clare Howarth W 1:00:55 99 9 Totley A.C.
120 Bethany Marney W 1:00:57 100 10
57 Peter Mackey M50 1:01:09 101 17
137 Darshan Shirfield W 1:01:15 102 11 Chorlton Runners
174 Mel Mccart M50 1:01:32 103 18
90 Simon Bray M40 1:01:38 104 36 Sinfin R.C.
103 John Gorman M60 1:01:47 105 8 North Derbyshire R.C.
83 David Walker M50 1:01:49 106 19
66 Tamara Mitchell W 1:01:56 107 12 Totley A.C.
78 Trevor Burton M50 1:01:58 108 20 Steel City Striders
138 David Patrick M50 1:02:07 109 21 Ashbourne R.C.
131 Andrew David Watkins M50 1:02:15 110 22 Tideswell R.C.
89 Richard Durkin M40 1:02:30 111 37 Totley A.C.
123 Rachel Wright W40 1:02:50 112 3
139 Francis Wooff M50 1:02:52 113 23 Chorlton Runners
133 Jade Rogers W 1:02:54 114 13 U.O.S.A.C.
107 Elaine Fleuriot W50 1:02:58 115 3 Pennine F.R.
117 Bob Grocutt M50 1:03:04 116 24 Steel City Striders
115 Rachel Steen W 1:03:07 117 14 Totley A.C.
118 Mark Platton M50 1:03:20 118 25 Steel City Striders
44 Tom Nuttgens M50 1:03:29 119 26 Steel City Striders
161 Michael Stubbs M40 1:03:45 120 38
147 Annemarie Fitzgerald W 1:03:47 121 15 Buxton A.C.
29 Helen Brunt W 1:04:10 122 16 Belper Harriers
20 David Arundale M60 1:04:11 123 9 Dark Peak
151 Bob Gardener M 1:04:43 124 28 North Derbyshire R.C.
1 Yvonne Twelvetree W60 1:04:49 125 2 Totley A.C.
56 Rachel Biggin W40 1:05:03 126 4 Totley A.C.
33 Jon Heathfield M50 1:05:06 127 27 Dark Peak
15 Rich Purdy M 1:05:30 128 29
129 Ben Hanbury M 1:05:39 129 30
173 Maeve Largey W 1:05:50 130 17 Smiley Paces
61 Peter Macfarlane M60 1:06:19 131 10 Dark Peak
152 David Lucas M60 1:06:26 132 11
98 Ruth Gowers W 1:06:49 133 18 Tideswell R.C.
172 Nick Fowler M60 1:06:53 134 12
160 Fee Hulley W40 1:07:18 135 5
101 Ian Wolfendale M50 1:07:23 136 28
88 Richard Smith M 1:07:37 137 31
28 Les Thurston M60 1:07:54 138 13 Matlock A.C.
43 Andy Zwolinski M40 1:08:13 139 39 Ashbourne R.C.
177 Alison Butlin W40 1:08:19 140 6 Ripley R.C.
79 Stuart Whittaker M60 1:08:27 141 14 Erewash Valley R.C.
35 Victoria Hawkins W40 1:08:34 142 7 Steel City Striders
82 Blaine Quigley M40 1:08:57 143 40 Steel City Striders
132 Colin Bostock M60 1:09:04 144 15 Long Eaton R.C.
112 Daniel Clark M40 1:09:11 145 41 Belper Harriers
34 Jill Davies W50 1:09:43 146 4 Steel City Striders
64 Naomi Rabin W 1:09:56 147 19 Steel City Striders
42 Katherine Rogers W40 1:10:12 148 8
168 David Edge M60 1:10:22 149 16 Staffordshire Moorlands A.C.
47 Steve Rothberg M50 1:10:30 150 29
111 Rachael Clark W40 1:10:32 151 9 Belper Harriers
158 Maurice West M70 1:11:22 152 1 Dark Peak
155 Thelma Pickard W50 1:11:26 153 5
12 Brian Greaves M60 1:11:35 154 17 Dark Peak
153 Dennis Middleton M 1:12:42 155 32
86 P. Page M40 1:12:55 156 42
175 Louise Eaton W 1:13:08 157 20
121 Karis Curdery W 1:13:26 158 21 Taylored Running Group
100 Carol Beattie W60 1:13:37 159 3 Steel City Striders
73 Steve Dewick M50 1:13:55 160 30 Dark Peak
53 Jeanette Avery W40 1:14:02 161 10 Ashbourne R.C.
105 Debbie McCart W50 1:18:32 162 6
130 Lucy Beck W50 1:19:49 163 7 Derwent Runners
93 Fiona Corden W40 1:19:50 164 11 Shelton Striders