Barrel Inn Fell Race 2017 - Tuesday August 29th

Individual Results

Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
102 Stuart Bond M40 0:40:29 1 1 Dark Peak
114 Bart Shaw Msen 0:42:57 2 1 Totley A.C.
61 Kieran Davis Msen 0:44:10 3 2
164 Mike Nolan M50 0:44:30 4 1 Dark Peak
153 Fraser Davies Msen 0:44:30 4 3
84 Jordan Street Msen 0:44:45 6 4 Clowne Road Runners
111 Sam Mellor Msen 0:44:48 7 5 Totley A.C.
116 Matt Nichols Msen 0:45:01 8 6
107 Neil Stabbs M40 0:45:14 9 2 York Knavesmire
95 Ian Ridgeway Msen 0:45:17 10 7 Buxton A.C.
42 Colin Osborne M40 0:45:21 11 3 Totley A.C.
33 Tony Robson Msen 0:45:29 12 8 Pennine F.R.
99 Philip Morris Msen 0:45:32 13 9 Handsworth Roadhogs
159 Edward James Msen 0:45:46 14 10 Belper Harriers
1 John Evans M40 0:46:00 15 4 Beeston A.C.
155 Paul Fauset M40 0:46:09 16 5 Dark Peak
160 Jonny Wilson M40 0:46:15 17 6 Fat Boys R.C.
86 Damian Kilpin M40 0:46:23 18 7 Penistone Footpath Runners
19 Kristian Groom M40 0:46:28 19 8 Dark Peak
126 Mathew Sedgewick M40 0:46:30 20 9 Totley A.C.
53 Mark Burley Msen 0:46:43 21 11 Macclesfield Harriers
68 Michael Tonkins Msen 0:47:08 22 12 Porter Valley Plodders
138 Austin Frost M40 0:47:26 23 10 Dark Peak
16 Simon Conroy M40 0:47:30 24 11 Dark Peak
106 David Stewart Mu23 0:48:07 25 1 University Of Sheffield A.C.
145 Luke Siggs Msen 0:48:10 26 13
97 Edward Garrett M40 0:48:13 27 12 London Heathside
66 Matthew Burden Msen 0:48:31 28 14 Totley A.C.
128 Caroline Brock Wsen 0:48:43 29 1 Steel City Striders
146 Nick Brimacombe Msen 0:48:58 30 15 Totley A.C.
163 Wykeham Bosworth Mu23 0:48:59 31 2 Belper Harriers
27 Jon Osborne Msen 0:49:31 32 16
139 Dominic Watts M40 0:49:34 33 13 Dark Peak
58 Peter Wilmot M40 0:49:55 34 14 Matlock A.C.
92 Fliss Milner M50 0:49:57 35 2 Dark Peak
60 Colin Lynch M40 0:50:02 36 15 Totley A.C.
105 Peter Watson Msen 0:50:23 37 17 Erewash Valley R.C.
121 Ian Shaw M50 0:50:38 38 3 Fat Boys R.C.
3 James Mcmurtry M50 0:50:52 39 4 Ashbourne R.C.
32 Zoe Procter W40 0:50:53 40 1 Pennine F.R.
130 Pete Woodhead M40 0:50:55 41 16 Goyt Valley Striders
157 Paul Stuart M50 0:51:02 42 5
89 Mark Jacobi M50 0:51:02 42 6 Totley A.C.
162 Alan Billington M40 0:51:22 44 17 Belper Harriers
39 Catherine Wilson Wsen 0:51:23 45 2 Beeston A.C.
117 Ellie Crownshaw Wu23 0:51:24 46 1 Dark Peak
142 Martyn Jones M40 0:51:36 47 18 Dark Peak
94 Andy Reid Msen 0:51:41 48 18 Porter Valley Plodders
104 Dan Cook M40 0:51:51 49 19 Steel City Striders
82 Stephen Plant M40 0:51:59 50 20
30 James Norton M40 0:52:29 51 21 Steel City Striders
51 Caz Kay Wsen 0:52:34 52 3 Totley A.C.
119 Andy Buck M50 0:52:38 53 7 Steel City Striders
108 Philip Montgomery Mu23 0:52:42 54 3
55 Mary Gillie W40 0:53:11 55 2 Clwydian Rangerunners
93 Andy Lindley M50 0:53:42 56 8 Ivanhoe Runners
74 Steve Larkin M40 0:53:57 57 22
132 Richard Corker M50 0:54:04 58 9 North Derbyshire R.C.
110 Ross Richards M40 0:54:11 59 23
134 Reg Cooper M60 0:54:12 60 1
112 Alex Cairns Msen 0:54:19 61 19
49 Martyn Goldsack Msen 0:54:41 62 20 Steel City Striders
72 Andrew Hill Msen 0:54:48 63 21
141 David Vincent M50 0:55:04 64 10
85 Joseph Allan Wall M50 0:55:15 65 11
75 Piers Miller M40 0:55:16 66 24 Totley A.C.
103 Mark Elwis M50 0:55:16 66 12
79 Jenny Armstrong Wsen 0:55:19 68 4 Totley A.C.
161 Andrew Arnall Msen 0:55:26 69 22
26 Keith Holmes M60 0:55:29 70 2 Dark Peak
24 Dean Hague M40 0:55:37 71 25 00:00:00
125 Keith Morgan M50 0:55:44 72 13 Ashbourne R.C.
78 Gary Fox M40 0:55:47 73 26 Beeston A.C.
23 Jack Nuttgens Msen 0:55:55 74 23 Steel City Striders
151 Jimmy Sharman Msen 0:56:08 75 24 Steel City Striders
144 Rob Moore M50 0:56:17 76 14 Dark Peak
71 David Firth Msen 0:56:21 77 25 Steel City Striders
31 Nick Burns M40 0:56:23 78 27 Steel City Striders
28 Stewart Kemp M60 0:56:47 79 3 Dark Peak
48 Ashleigh Barron Wsen 0:56:55 80 5 Steel City Striders
122 Kevin Rowles M50 0:57:07 81 15 Killamarsh Kestrels
150 Stuart Rooker Msen 0:57:14 82 26
127 Alison Wainwright W40 0:57:33 83 3 Dark Peak
64 Daniel Ashcroft M40 0:57:33 83 28 Matlock A.C.
140 Tamara Mitchell Wsen 0:57:39 85 6 Totley A.C.
21 Emma Dent W40 0:57:43 86 4 Totley A.C.
17 Pat Goodall W60 0:57:54 87 1 Totley A.C.
56 Steve Wickham M60 0:57:58 88 4 Erewash Valley R.C.
46 John Gorman M60 0:58:00 89 5 North Derbyshire R.C.
156 Graham Barnes M60 0:58:01 90 6
131 David Patrick M50 0:58:20 91 16 Ashbourne R.C.
34 Kevin Megson M50 0:58:58 92 17 Totley A.C.
47 Eoin Connaughton M50 0:59:13 93 18 Dark Peak
77 David Askew Msen 0:59:15 94 27 Shelton Striders
87 Steve Brandreth M40 0:59:19 95 29 Porter Valley Plodders
45 Simon Bray M40 0:59:22 96 30 Sinfin R.C.
91 David Walkerb M50 0:59:33 97 19
165 Mike Gilbert M50 0:59:34 98 20
113 Sarah Cairns W40 0:59:36 99 5
118 David Egan M60 0:59:44 100 7 Totley A.C.
154 Andy Lynch M50 1:00:02 101 21 Ashbourne R.C.
115 David Gould M60 1:00:25 102 8 Mercia
14 Rich Purdy M40 1:00:29 103 31 Danum Harriers
88 Fliss Milner W50 1:00:35 104 1 Dark Peak
22 Tom Nuttgens M50 1:00:52 105 22 Steel City Striders
129 Shaun Falkowski Msen 1:00:56 106 28
98 Michael Stubbs M40 1:01:10 107 32
6 Anne Hegarty W50 1:01:15 108 2 Totley A.C.
124 Emily Saunders W50 1:01:17 109 3 Ashbourne R.C.
5 Richard Bulmer M40 1:01:41 110 33 Totley A.C.
101 John Richardson M50 1:01:46 111 23
137 Ian Ankers M60 1:01:51 112 9 Staffordshire Moorlands A.C.
10 David Arundale M60 1:01:53 113 10 Dark Peak
76 Maeve Largey Wsen 1:02:06 114 7 Smiley Paces
62 Matthew Broadhead M40 1:02:25 115 34 Steel City Striders
152 Bob Gardner M50 1:02:43 116 24 North Derbyshire R.C.
11 Peter Macfarlane M60 1:03:01 117 11 Dark Peak
167 Andy Green M50 1:03:13 118 25 Steel City Striders
7 Jackie Welburn Wsen 1:03:25 119 8 Beeston A.C.
109 Rachel Biggin W40 1:03:41 120 6 Totley A.C.
38 Jon Heathfield M50 1:03:43 121 26 Dark Peak
80 Paul Stevenson M60 1:03:57 122 12 Long Eaton R.C.
40 Andy Zwolinski M40 1:04:39 123 35 Ashbourne R.C.
136 Andrew Chester M40 1:05:13 124 36 Dark Peak
81 Colin Bostock M60 1:05:31 125 13 Long Eaton R.C.
96 Sophie Tonkins Wsen 1:05:35 126 9 Porter Valley Plodders
133 Jill Davies W50 1:06:21 127 4 Steel City Striders
25 Penny Raybould W40 1:07:05 128 7
100 Kevin Symons M50 1:07:06 129 27
120 Alan Ashforth M60 1:07:27 130 14 Handsworth Roadhogs
158 Keith Lindley M60 1:07:41 131 15 Danum Harriers
44 Helen Smith Wsen 1:08:27 132 10 Shelton Striders
166 Kim Russon W40 1:08:40 133 8 Totley A.C.
90 Kieran Hickey M60 1:08:59 134 16 Totley A.C.
123 Maurice West M70 1:10:11 135 1 Dark Peak
149 Hannah Morgan W40 1:10:15 136 9
148 Lucy Taylor W40 1:10:15 136 10
67 Naomi Rabin Wsen 1:10:26 138 11 Steel City Striders
135 Robert Bryan M60 1:10:31 139 17
15 Steve Terry M60 1:10:32 140 18 Totley A.C.
43 Ian Wallis M50 1:10:38 141 28 Long Eaton R.C.
59 Clare Eardley W40 1:10:52 142 11 Wirksworth R.C.
83 Steve Dewick M50 1:11:10 143 29 Dark Peak
143 Robert Bryant M60 1:11:19 144 19
29 Philip Hitchings M60 1:11:32 145 20 Staffordshire Moorlands
63 Caryl Hartwright W60 1:13:09 146 2 Totley A.C.
69 Mike Arundale M60 1:13:34 147 21 Dark Peak
54 Helen Elleker W60 1:14:38 148 3 City Of Sheffield A.C.
65 Rachel Sever W50 1:14:44 149 5
57 Caroline Wickham W50 1:15:00 150 6 Erewash Valley R.C.
35 Sarah Hayes Wsen 1:16:25 151 12 Grindleford Goats
36 Paul Hayes Msen 1:16:26 152 29 Grindleford Goats
41 Jane Hughes W50 1:18:53 153 7 Totley A.C.
147 Ndiarka Mbodji W40 1:20:38 154 12 Beeston A.C.