Barrel Inn Fell Race 2018 - Tuesday 28th August

Individual Results

Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
138 Harry Holmes Msen 0:39:12 1 1 Pudsey and Bramley A. C.
125 Tom Saville Msen 0:39:34 2 2 Dark Peak Fell Runners
112 Stuart Bond M40 0:39:49 3 1 Dark Peak
103 Alastair Thurlbeck Mu23 0:40:36 4 1 Shettleston Harriers
124 Nicholas Barber Msen 0:41:09 5 3 Pennine F. R.
210 Luke Beresford Msen 0:41:33 6 4 Ripley R. C.
91 Mark Sutherland Msen 0:42:12 7 5 Totley A. C.
238 Ben Cartwright Msen 0:42:18 8 6 Matlock A. C.
148 Peter Davies Msen 0:43:25 9 7 Dark Peak
158 Matthew Nichols Msen 0:43:40 10 8
117 Mark Anderson M40 0:43:51 11 2 Totley A. C.
109 Jordan Street Msen 0:43:55 12 9 Clowne Road Runners
157 Allan Bland Msen 0:44:06 13 10
234 David Miller M40 0:44:50 14 3 Dark Peak
227 Aiden Linskill Msen 0:44:59 15 11 Totley A. C.
20 Edward James Msen 0:45:16 16 12 Belper Harriers
59 Philip Morris Msen 0:45:19 17 13 Handsworth Roadhogs
43 Christopher Bell M40 0:45:22 18 4 Beeston A. C.
128 Neil Stabbs M40 0:45:24 19 5 Totley A. C.
212 Austin Frost M40 0:45:31 20 6 Dark Peak
167 Paul Skuse M40 0:45:36 21 7 Glossopdale Harriers
35 Colin Osborne M40 0:45:39 22 8 Totley A. C.
56 Andrew Stemp Mu23 0:45:59 23 2 Durham University
9 Louis Wood M40 0:46:06 24 9 Steel City Striders
81 Paul Smith M50 0:46:10 25 1 Steel City Striders
30 Mark Burley Msen 0:46:25 26 14 Macclesfield Harriers
168 Caitlin Rice Wsen 0:46:41 27 1 Ribble Valley Harriers
183 John Evans M40 0:47:13 28 10 Beeston A. C.
69 Fraser Macdonald_Oulds Msen 0:47:22 29 15 Chorlton Runners
222 Brendan Moore Msen 0:47:29 30 16 Ilkeston Running Club
139 Mark Jacobi M50 0:47:40 31 2 Totley A. C.
110 Luke Cok Msen 0:48:05 32 17 Shukama
31 Shaun Parkin M40 0:48:23 33 11 Totley A. C.
38 Luke Desforges M40 0:48:31 34 12 Steel City Striders
118 Philip Montgomery Msen 0:48:33 35 18 Todmorden Harriers
61 Imogen Trinder Wsen 0:48:34 36 2 Glossopdale Harriers
49 Michael Archer M50 0:48:54 37 3 Dark Peak
200 Simeon Cotterell Msen 0:49:38 38 19 Steel City Striders
169 Ben Naylor Msen 0:49:50 39 20 Glossopdale Harriers
105 David Horton M50 0:50:24 40 4 Belper Harriers
71 Stephen Plant M40 0:50:25 41 13
196 Mark Elwis M50 0:50:41 42 5
39 Jack Nuttgens Msen 0:50:42 43 21
80 Matt Williams M40 0:50:47 44 14 Steel City Striders
107 Ian Warhurst M50 0:50:52 45 6 Penistone Footpath Runners
150 Richard Bouglas Msen 0:50:56 46 22 Buxton A. C.
179 Derek Huffadine M40 0:51:01 47 15 Belper Harriers
209 Sam Taylor M40 0:51:10 48 16 Belper Harriers
25 James Mcmurtry M50 0:51:14 49 7 Ashbourne R. C.
100 Ishmael Burdeau M50 0:51:20 50 8 Vegan Runners
55 Michael Reece Msen 0:51:38 51 23
77 Michael Slater M50 0:51:39 52 9 Steel City Striders
83 Simon Fisher Msen 0:51:39 52 24 Belper Harriers
172 Lawrence Ayers Mu23 0:51:46 54 3
126 Kev Saville M50 0:51:53 55 10 Dark Peak Fell Runners
228 James Hobson Msen 0:51:56 56 25 Goyt Valley Striders
211 Oliver Brocklehurst Mu23 0:51:59 57 4
96 Mark Lay M40 0:52:10 58 17 Long Eaton R. C.
29 Simon Conroy M40 0:52:15 59 18 Dark Peak
14 John Hampton M40 0:52:17 60 19 Pegtown Plodders
215 Tim Slack Msen 0:52:20 61 26
226 Nick Brimacombe Msen 0:52:21 62 27 Totley A. C.
191 Andrew Hunter M40 0:52:27 63 20 Beeston A. C.
203 Roy Hobson M40 0:52:33 64 21
180 Mark Crawshaw M50 0:52:52 65 11 Wirksworth R. C.
161 Richard Hyde M50 0:53:00 66 12 Erewash Valley R. C.
176 Ruth Keeley Wsen 0:53:07 67 3 Belper Harriers
88 Stephen Storey M60 0:53:09 68 1 Penistone Footpath Runners
65 Rob Davies M50 0:53:12 69 13 Steel City Striders
205 William Mather Msen 0:53:20 70 28 Glossopdale Harriers
75 Mark Platton M50 0:53:38 71 14
33 Ross Richards M40 0:53:46 72 22
164 David Veryard M50 0:54:00 73 15 Bakewell Hurriers
235 Megan King Wu23 0:54:04 74 1 Goyt Valley Striders
116 Tony Rhodes M40 0:54:13 75 23
224 Ellie Sprake Wsen 0:54:19 76 4
84 Lucy Broom W40 0:54:38 77 1 Steel City Striders
98 Ian Stinson M40 0:54:43 78 24 Steel City Striders
243 Peter Daly M50 0:54:50 79 16 Pennine Fell Runners
133 Ashley Flint Msen 0:54:53 80 29 Belper Harriers
170 Andy Lindley M50 0:54:54 81 17 South Derbyshire Road Runners
123 Rob Sheldon M40 0:55:01 82 25 Glossopdale Harriers
188 Piers Miller M40 0:55:01 82 26 Totley A. C.
60 Philippa Rose W40 0:55:03 84 2
94 Eddie Alder M40 0:55:05 85 27 Southwell R. C.
37 Dean Hague M40 0:55:08 86 28 Crystal Peak
189 Alex Cairns Msen 0:55:28 87 30
57 Iain Stemp M50 0:55:32 88 18 West Anglian Orienteering Club
231 James Isherwood M40 0:55:36 89 29 Beeston A. C.
213 Doug Banks Msen 0:55:41 90 31 Steel City Striders
156 Dan Kenny Msen 0:55:45 91 32 Totley A. C.
73 Ben Clithero M40 0:55:58 92 30 Steel City Striders
67 Chris Horsfall M60 0:56:02 93 2 Handsworth Roadhogs
121 Wayne Grant M40 0:56:05 94 31 Goyt Valley Striders
143 Elliot Goodhill Mu23 0:56:05 94 5
141 Julie Darigala W40 0:56:09 96 3 Penistone Footpath Runners
236 Trevor Hindle M50 0:56:14 97 19 Goyt Valley Striders
131 Jo Brown Wsen 0:56:20 98 5
232 Nicole Humphreys Wsen 0:56:39 99 6 Mow Cop Runners
181 Geoff Pettengell M60 0:56:58 100 3 Mow Cop Runners
18 Robert Scriven M40 0:57:02 101 32 North Derbyshire R. C.
58 Mike Gilbert M50 0:57:04 102 20
220 James Eaton Mu23 0:57:13 103 6 Matlock A. C.
66 David Patrick M50 0:57:17 104 21 Ashbourne R. C.
48 John Gorman M60 0:57:21 105 4 North Derbyshire R. C.
192 Steve Wickham M60 0:57:22 106 5 Erewash Valley R. C.
206 Pete Wallroth Msen 0:57:24 107 33 Glossopdale Harriers
90 Jonathan Curtis M40 0:57:26 108 33 Matlock A. C.
101 Paul Stuart M50 0:57:42 109 22 Steel City Striders
136 Davd James M40 0:58:01 110 34
159 Malcolm Busfield M40 0:58:02 111 35 Ashbourne R. C.
208 Connor Lomax M40 0:58:03 112 36 Goyt Valley Striders
241 Geoff Pennington M50 0:58:04 113 23 Beeston A. C.
174 Steve Moss M40 0:58:10 114 37
3 Chris Day M40 0:58:13 115 38 Totley A. C.
13 Francis Smedley M40 0:58:15 116 39
199 Rachel Steen Wsen 0:58:18 117 7 Totley A. C.
115 Kevin Rowles M50 0:58:21 118 24
50 Pat Goodall W60 0:58:25 119 1 Totley A. C.
54 Nicola Rafferty W50 0:58:30 120 1 Steel City Striders
177 Andy Stubbs Msen 0:58:35 121 34 Belper Harriers
242 Matt Killingley M40 0:58:45 122 40 Fat Boys R. C.
122 Julia Johnson W50 0:58:47 123 2 Penistone Footpath Runners
62 Tim Gould M50 0:59:03 124 25
51 Catherine Johnston Wsen 0:59:04 125 8 Belper Harriers
185 Anthony Marchant M40 0:59:05 126 41 Belper Harriers
21 Louise Rowley Wsen 0:59:11 127 9 Belper Harriers
132 Kate Turner Wsen 0:59:15 128 10 Totley A. C.
114 Ian Brookes M40 0:59:17 129 42 Clowne Road Runners
190 Sarah Cairns W40 0:59:19 130 4
178 Jonathan Tyson M50 0:59:26 131 26
119 Nick Ham M50 0:59:32 132 27
120 Tim Waldron Msen 0:59:36 133 35 Liverpool Running Club
149 Paul Burchall M50 0:59:41 134 28 Long Eaton R. C.
42 Simon Allen M40 0:59:48 135 43 Dark Peak
219 Andy Reid M40 1:00:41 136 44 Porter Valley Plodders
70 Bob Grocutt M50 1:00:44 137 29 Steel City Striders
45 Michael Stubbs M40 1:00:51 138 45
15 Sarah Witham W40 1:00:53 139 5 North Derbyshire R. C.
202 Steve Bennett M60 1:01:02 140 6 North Derbyshire R. C.
134 Jonathan Legon M50 1:01:11 141 30 Steel City Striders
40 David Walker M50 1:01:13 142 31
239 Matt Ridge M40 1:01:14 143 46 Totley A. C.
207 Anna Aspinall Wsen 1:01:22 144 11 Goyt Valley Striders
27 Stephen Stead M50 1:01:28 145 32
111 Bertie Gallagher M40 1:01:45 146 47
162 David Gould M60 1:01:57 147 7 Mercia
92 Peter Grover M50 1:02:05 148 33
201 Rachel Biggin W40 1:02:11 149 6 Totley A. C.
142 Helen Wright Wsen 1:02:14 150 12 Penistone Footpath Runners
216 David Blakeman Msen 1:02:34 151 36
147 Neil Hindle M60 1:02:40 152 8 Fra
182 Alan Read M60 1:02:49 153 9
4 Steve Amann M50 1:03:06 154 34 Tinley Track &Amp; Trail
140 Brent Lindsay M50 1:03:11 155 35 Penistone Footpath Runners
165 Neil Mcgraw M40 1:03:12 156 48
198 Daniel Clark M40 1:03:15 157 49
144 Max Howard M50 1:03:20 158 36 Retford A. C.
8 Tim Key M40 1:03:30 159 50
28 Claire Conway Wsen 1:03:35 160 13
26 Tom Nuttgens M50 1:03:36 161 37 Steel City Striders
175 John Richardson M50 1:03:48 162 38 Handsworth Roadhogs
10 Richard Hickling M50 1:03:52 163 39 Belper Harriers
52 Jackie Welburn Wsen 1:03:59 164 14 Beeston A. C.
17 Charlotte Boig Wsen 1:04:25 165 15
135 Jason Cotterill M40 1:04:28 166 51 Killamarsh Kestrels
89 Clare Howarth Wsen 1:04:34 167 16 Totley A. C.
95 Helen Young W40 1:04:48 168 7 Totley A. C.
166 Peter Stanley M60 1:04:57 169 10 Penistone Footpath Runners
214 Darren Maher M50 1:05:03 170 40
102 Yvonne Twelvetree W60 1:05:32 171 2 Totley A. C.
186 John Tomkinson M60 1:05:32 171 11 Staffordshire Moorlands A. C.
53 Jon Heathfield M50 1:05:35 173 41 Dark Peak
93 Tim Mackey M60 1:05:41 174 12 Dark Peak
85 Victoria Hawkins W50 1:05:45 175 3 Steel City Striders
32 David Arundale M60 1:05:46 176 13 Dark Peak
237 Laura Hindle Wu23 1:05:52 177 2 Forth Valley Orienteers
184 David Edge M60 1:05:58 178 14 Staffordshire Moorlands A. C.
204 Francis Wooff M50 1:06:19 179 42 Chollton Runners
2 Kevin Megson M50 1:06:24 180 43 Totley A. C.
145 Dean Harding Msen 1:06:37 181 37 Steel City Striders
22 Rich Purdy M40 1:06:50 182 52 Danum Harriers
129 Wendy Amis W50 1:06:52 183 4 Belper Harriers
24 Jill Davies W50 1:06:56 184 5
97 Paul Stevenson M60 1:07:00 185 15 Long Eaton R.C.
19 Helen James Wsen 1:07:36 186 17 Belper Harriers
130 Kathy Mitchell W60 1:08:00 187 3 Belper Harriers
104 Louise Goodhill W40 1:08:03 188 8 Totley A. C.
64 Paul Neal M50 1:08:05 189 44 Fylde Coast Runners
46 Penny Raybould W40 1:08:06 190 9
86 Elizabeth Lakin Wsen 1:08:13 191 18 Long Eaton R. C.
225 Rachael May Wsen 1:08:17 192 19 Steel City Striders
79 William Treves M40 1:08:30 193 53
63 Andrew Lewis M50 1:08:36 194 45 Handsworth Roadhogs
82 Paul Horsfall M60 1:08:47 195 16 Handsworth Roadhogs
47 Maggie Gorman W60 1:08:57 196 4 North Derbyshire R. C.
6 Liz Carthy W40 1:09:00 197 10 Totley A. C.
197 Rachel Clark W40 1:09:04 198 11 Belper Harriers
146 Geoff Nichols M60 1:09:13 199 17 Dark Peak
218 Andrew Elliott M50 1:09:21 200 46 North Derbyshire R. C.
108 Roz Massey Wsen 1:09:24 201 20 Totley A. C.
23 Keith Lindley M60 1:09:28 202 18 Danum Harriers
41 Harriet Drouin Wsen 1:09:29 203 21 Penistone Footpath Runners
163 Geoff Andrew M60 1:09:45 204 19
221 Kim Cairns W50 1:09:56 205 6
171 Bill Ayers M50 1:10:04 206 47
151 Graham Jones M60 1:10:13 207 20
36 Holly Mccain Wsen 1:10:52 208 22 Beeston A. C.
152 Richard Broadhead M50 1:11:29 209 48 Ashbourne R. C.
7 Diane Clewes W50 1:12:01 210 7 Totley A. C.
127 Steve Rothberg M50 1:12:02 211 49
230 Helen Terry Wsen 1:12:06 212 23 Gade Valley Harriers
240 Helen Wright Wsen 1:12:37 213 24
195 David Henlon M40 1:12:43 214 54
113 Maurice West M70 1:12:53 215 1 Dark Peak
229 Andrew Terry Msen 1:12:54 216 38 Gade Valley Harriers
1 Caryl Hartwright W60 1:13:08 217 5 Totley A. C.
155 Jane Harriman W60 1:13:12 218 6 Totley A. C.
99 Mike Arundale M60 1:13:19 219 21 Dark Peak
194 Rose Leivers Wsen 1:13:29 220 25
217 Beth Elliott Wsen 1:13:33 221 26 North Derbyshire R. C.
187 Jemma Bates Wsen 1:13:43 222 27 Trail Running Association
173 Jennifer Webber W40 1:15:13 223 12 Mow Cop Runners
223 Helen Cameron Wsen 1:15:32 224 28
87 Les Thurston M60 1:15:43 225 22 Matlock A. C.
154 Harvey Murray Smith M60 1:15:53 226 23 Ashbourne R. C.
193 Caroline Wickham W60 1:16:28 227 7 Erewash Valley R. C.
76 Beverley Warwick W50 1:17:38 228 8 North Derbyshire R. C.
137 Carol Beattie W60 1:17:55 229 8 Steel City Striders
12 Colin White M70 1:20:34 230 2 Totley A. C.
153 Jacqui Murray-Smith W60 1:22:40 231 9 Ashbourne R. C.
16 Felicity Freeman Wsen 1:24:21 232 29
160 Karen Hodgson W50 1:26:21 233 9 Erewash Valley R. C.
233 Barrie Tribe M70 1:28:45 234 3 Tadley Runners